Thank you to all the candidates who put themselves forward. We congratulate
about 220 precinct committeepersons who have been elected. (We can’t state the exact number, because our now-Republican County Clerk Robin O’Connor has not released final write-in ballot results.)
These Democrats’ names will appear on the November 8 general election ballot and we expect to approach November united behind our candidates.
U.S. Senate:
Tammy Duckworth
U.S. Congress:
Mike Quigley, 5th District
Janice D. Schakowsky, 9th District
Brad Schneider, 10th District
Bill Foster, 11th District
Illinois Governor/Lieutenant Governor
JB Pritzker, Juliana Stratton
State Treasurer
Michael W. Frerichs
Secretary of State
Alexi Giannoulias
Attorney General
Kwame Raoul
Comptroller
Susana A. Mendoza
State Senate
Maria Peterson, 26th District
Julie A. Morrison, 29th District
Adriane Johnson, 30th District
Mary Edly-Allen, 31st District
State House
Nabeela Syed, 51st District
Mary Morgan, 52nd District
Jonathan Carroll, 57th District
Bob Morgan, 58th District
Daniel Didech, 59th District
Rita Mayfield, 60th District
Joyce Mason, 61st District
Laura Faver Dias, 62nd District
County Clerk
Anthony Vega
County Treasurer
Holly Kim
County Sheriff
John D. Idleburg
Regional Superintendent of Schools
Michael L. Karner
Lake County Board
District 1, Brian M. Hayden
District 2, Linda Troester
District 3, Wendy S. Meister
District 4, Gina M. Roberts
District 5, Sharon Smith-Terry
District 6, John Wasik
District 7, Carissa Casbon
District 8, Diane Hewitt
District 9, Mary Ross Cunningham
District 10, Jessica Vealitzek
District 11, Paul Frank
District 12, Paras Parekh
District 13, Sandy Hart
District 14, Angelo D. Kyle
District 15, Jennifer Clark
District 16, Esiah Campos
District 17, Alicia Timm
District 18, Sara Frederick Knizhnik
District 19, Marah Altenberg
North Shore Water Reclamation
Ward 1, Preston Carter
Ward 2, Steve Drew
Ward 3, Beverly Sugar Young
Ward 5, Rhoda Pierce
19th Circuit Subcircuit 2 Judge
Sharmila Manak
19th Circuit Subcircuit 3 Judge
Reginald Mathews
19th Circuit Subcircuit 4 Judge
John L. Joanem
Supreme Court Justice District 2
Elizabeth “Liz” Rochford
Appellate Court 2nd District
Chris Kennedy